Gamtos tyrimų centras išleido knygą „Šepeta. Prarastos pelkės istorija (sud. ir red. dr. I. Jukonienė). Šis mokslo darbų rinkinys apie paaukotą pelkę, kuri pagal savo gamtines vertybes, kaip ir kita tarpukariu ištirta pelkė – Kamanos, galėjo tapti gamtiniu rezervatu. Šiandien Šepeta daugiausia žinoma dėl durpių substrato gavybos.
Apie šios buvusios aukštapelkės (apie 1400 ha ploto) augalijos kompleksus su beveik 100 ežerokšnių ir tundros platybėse augančiu beržu keružiu dabar primena tik 1940 m. išleista ir šiuo metu bibliografine retenybe tapusi Kazio Brundzos redaguota knyga „Šepeta. Aukštapelkio monografija“ ir negausios tarpukario tyrėjų publikacijos.
Ilonos Jukonienės, Aurikos Ričkienės, Zofijos Sinkevičienės, Agnės Bagušinskaitės, Vitos Monkuvienės ir Juditos Koreivienės straipsniuose aprašomi rasti jau labai pasikeitusios pelkės augalijos likučiai, daug dėmesio skiriama beržo keružio būklei. Kad būtų galima kuo detaliau sudėti buvusios pelkės vaizdą, analizuojami herbariumo rinkiniai Lietuvos ir Lenkijos herbariumuose, rankraščiai ir publikuota medžiaga apie Šepetos pelkės tyrimus, jos augaliją, kartografinė medžiaga. Su didžiule pagarba prisimenami tarpukario Lietuvos mokslo entuziastai, vadovaujami Kazio Brundzos ir Vinco Vilkaičio, skubėję Šepetos pelkę ištirti ir aprašyti, kartu su Kamanų pelkės tyrimais padėję pamatus Lietuvos pelkėtyrai ir kūrę lietuviškąją pelkių terminiją.
Knygoje pateikiama labai išsami Sigitos Dagienės sudaryta bibliografinė rodyklė, apimanti publikacijas apie Šepetos pelkę ir jos apylinkes.
Tokie susisteminti duomenys yra svarbūs kaip Lietuvos gamtos istorijos archyvai, saugantys įrašus apie išnykusios pelkės biologinę įvairovę, vertingus retų rūšių bei buveinių būklės pokyčiams Lietuvoje vertinti ir visuomenės požiūriui į pelkių reikšmę formuoti.
Galimybė atlikti šiuos tyrimus atsirado Lietuvos mokslo tarybai 2022–2024 m. finansavus projektą „Šepeta. Pelkės augalija istorinių tyrimų ir kraštovaizdžio pokyčių kontekste“. Dr. I Jukonienei ir dr. A. Ričkienei tai jau trečias sėkmingai įvykdytas projektas pagal Valstybinę lituanistinių tyrimų ir sklaidos programą, 2016–2024 m.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.