Šepetos pelkė: istorija, tyrimai ir pamokos ateičiai

Gamtos tyrimų centras išleido knygą „Šepeta. Prarastos pelkės istorija (sud. ir red. dr. I. Jukonienė). Šis mokslo darbų rinkinys apie paaukotą pelkę, kuri pagal savo gamtines vertybes, kaip ir kita tarpukariu ištirta pelkė – Kamanos, galėjo tapti gamtiniu rezervatu. Šiandien Šepeta daugiausia žinoma dėl durpių substrato gavybos.

Apie šios buvusios aukštapelkės (apie 1400 ha ploto) augalijos kompleksus su beveik 100 ežerokšnių ir tundros platybėse augančiu beržu keružiu dabar primena tik 1940 m. išleista ir šiuo metu bibliografine retenybe tapusi Kazio Brundzos redaguota knyga „Šepeta. Aukštapelkio monografija“ ir negausios tarpukario tyrėjų publikacijos.

Ilonos Jukonienės, Aurikos Ričkienės, Zofijos Sinkevičienės, Agnės Bagušinskaitės, Vitos Monkuvienės ir Juditos Koreivienės straipsniuose aprašomi rasti jau labai pasikeitusios pelkės augalijos likučiai, daug dėmesio skiriama beržo keružio būklei. Kad būtų galima kuo detaliau sudėti buvusios pelkės vaizdą, analizuojami herbariumo rinkiniai Lietuvos ir Lenkijos herbariumuose, rankraščiai ir publikuota medžiaga apie Šepetos pelkės tyrimus, jos augaliją, kartografinė medžiaga. Su didžiule pagarba prisimenami tarpukario Lietuvos mokslo entuziastai, vadovaujami Kazio Brundzos ir Vinco Vilkaičio, skubėję Šepetos pelkę ištirti ir aprašyti, kartu su Kamanų pelkės tyrimais padėję pamatus Lietuvos pelkėtyrai ir kūrę lietuviškąją pelkių terminiją.

Knygoje pateikiama labai išsami Sigitos Dagienės sudaryta bibliografinė rodyklė, apimanti publikacijas apie Šepetos pelkę ir jos apylinkes.

Tokie susisteminti duomenys yra svarbūs kaip Lietuvos gamtos istorijos archyvai, saugantys įrašus apie išnykusios pelkės biologinę įvairovę, vertingus retų rūšių bei buveinių būklės pokyčiams Lietuvoje vertinti ir visuomenės požiūriui į pelkių reikšmę formuoti.

Galimybė atlikti šiuos tyrimus atsirado Lietuvos mokslo tarybai 2022–2024 m. finansavus projektą „Šepeta. Pelkės augalija istorinių tyrimų ir kraštovaizdžio pokyčių kontekste“. Dr. I Jukonienei ir dr. A. Ričkienei tai jau trečias sėkmingai įvykdytas projektas pagal Valstybinę lituanistinių tyrimų ir sklaidos programą, 2016–2024 m.

×