Genetikos laboratorijos studentės Guodos Varnelytės atsiliepimas apie vasaros praktiką
Projekto pavadinimas „Juodųjų plokščiamusių lervų baltyminiai ekstraktai: poveikis mikroorganizmų gyvybingumui“.
„Vasaros praktikos metu turėjau galimybę gilinti mikrobiologijos žinias ir gerinti darbo laboratorijoje bei duomenų analizės įgūdžius. Praktikos metu teko gaminti juodųjų plokščiamusių lervų baltyminius ekstraktus bei įvertinti jų poveikį mikroorganizmų gyvybingumui, naudojant tokius metodus, kaip: agaro difuzijos testas, minimalių slopinančių koncentracijų ir minimalių biocidinių koncentracijų nustatymas. Rezultatus galėjau palyginti su ankstesnių tyrimų metu gautais rezultatais, kuomet buvo vertinamas šių lervų riebalinių ekstraktų antimikrobinis aktyvumas. Manau, kad įgyta patirtis bus ne tik naudinga tolimesnių darbų metu, bet ir prisidės prie mano asmeninio tobulėjimo“, – įspūdžiais dalijosi Guoda.
Genetikos laboratorijos studento Algirdo Valio atsiliepimas apie vasaros praktiką
Projekto pavadinimas „Augalų hidrolatų poveikio mikroorganizmų gyvybingumui tyrimas qPGR ir mikrobiologiniais metodais“.
„Projekto metu ištirtas 8 augalų hidrolatų priešmikrobinis poveikis skirtingoms modelinių, oportunistinių patogenų bakterijų ir mielių rūšims. Iš tirtų augalinių ekstraktų stipriausiai mikroorganizmų gyvybingumą paveikė arbatmedžių ir pelargonijų hidrolatai, o silpniausiai – mirtų hidrolatas. Nustatyta, jog mielės pasižymėjo didesniu atsparumu hidrolatų poveikiui nei bakterijos.
Projekto metu susipažinau su qPGR metodika ir išmokau ją taikyti mikroorganizmų gyvybingumui įvertinti“, – įspūdžiais dalijosi Algirdas.
Genetikos laboratorijos studento Roberto Lisicino atsiliepimas apie vasaros praktiką
„Vasaros praktikos metu išmokau nustatyti, ar erškėtuogių paviršiuje aptinkamos kultivuojamos mielės pasižymi biocidinėmis savybėmis, įvertinti jų antagonistinį aktyvumą prieš laboratorinius ir gamtinius mielių kamienus bei identifikuoti, ar biocidinis fenotipas koduojamas virusinės kilmės dvigrandininėje RNR. Praktikos metu turėjau galimybę patobulinti teorines ir praktines molekulinės biologijos ir mikrobiologijos žinias, pagerinau darbo laboratorijoje ir duomenų analizės įgūdžius. Įgytos žinios ir patirtis pravers tolimesniuose karjeros etapuose,“ – įspūdžiais dalijosi Robertas.
Genetikos laboratorijos studento Modesto Petrausko atsiliepimas apie vasaros praktiką
„Vasaros praktika Genetikos laboratorijoje buvo naudinga patirtis, padėjusi įgyti naujų kompetencijų ir žinių, reikalingų vykdant gamtamokslinius tyrimus. Draugiškas laboratorijos personalas patarimais padėjo plėsti žinias mikrobiologijos ir molekulinės biologijos srityse. Šis projektas suteikė galimybę įsigilinti į qPGR veikimo principus bei atliktų tyrimų rezultatų analizę. Vasaros praktikos metu buvo surinkti vandens mėginiai iš dviejų vandens telkinių Vilniaus miesto savivaldybėje (Bukio ežere ir Bukiškio tvenkinyje). Liepos ir rugpjūčio mėnesiais surinkus mėginius iš vandens telkinių, lizdinio PGR metu buvo identifikuotos dvi Sarcocystis rūšys: S. cruzi ir S. bovifelis. Atlikus qPGR, didžiausia vienaląsčių pirmuonių DNR koncentracija buvo nustatyta liepos mėnesį Bukio ežere, mažiausia koncentracija – liepos mėnesį Bukiškio tvenkinyje,“ – įspūdžiais dalijosi Modestas.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.