Laboratorijos vadovas, vyresnysis mokslo darbuotojas
Pagrindinės laboratorijoje vykdomų tyrimų kryptys apima aplinkoje vykstančių natūralių ir antropogeninių procesų tarpusavio sąveikos tyrimus ir geoaplinkos kokybės vertinimą.
Tuo pat metu daug dėmesio skiriama Lietuvos jūrinio kranto geodinaminės būklės vertinimui ir krantodaros procesų tyrimui, sedimentacinių ir hidrogeocheminių procesų sausumos ir jūros geosistemose pažinimui bei analizei.
Laboratorijos tyrėjai atlieka geocheminių anomalijų ir jų formavimosi šaltinių identifikavimą, ekogeocheminį ir geohigieninį įvertinimą, gamtinių ir antropogeninių veiksnių poveikio foniniams ir anomaliems cheminių elementų kiekiams nustatymą, leidžiantį charakterizuoti gyvenamosios aplinkos būklę ir prognozuoti jos kaitą. Vykdomas abiotinių ir biotinių aplinkos būklės geocheminių ir biogeocheminių tyrimo metodų kūrimas, vystymas ir taikymas, siekiant atskleisti potencialius įvairių organinių ir mineralinių taršos medžiagų emisijos į aplinką šaltinius. Pastaruoju metu tyrimuose ypatingas dėmesys skiriamas Lietuvos vandens telkinių (jūros, upių, ežerų) ir sausumos ekosistemų užterštumo prioritetinėmis pavojingomis medžiagomis, tokiomis kaip mikroplastikas, sunkieji metalai, daugiacikliniai aromatiniai angliavandeniliai, naftos angliavandeniliai, organiniai alavo junginiai, polichlorinti bifenilai ir kt., analizei ir vertinimui.
Laboratorijos mokslininkai tiria aktyvių (vėjas, bangavimas, jūros lygio svyravimai, poilsiautojai) ir pasyvių (sąnašų litologinė, mineraloginė, cheminė sudėtis, geologinis paveldas, įvairūs hidrotechniniai įrenginiai) veiksnių įtaką kranto zonos būklei ir geodinaminėms tendencijoms, analizuoja įvairaus tipo (minkštų ir kietų) jūros kranto apsaugos tvarkymo priemonių efektyvumą ir jų optimizavimo ir tobulinimo galimybes.
Tyrimuose naudojami šiuolaikiniai laboratoriniai tyrimo metodai ir aparatūra (dujų ir skysčių chromatografija, rentgeno fluorescencinė spektrometrija, atominė absorbcija, indukuotos plazmos tyrimo metodai ir kt.) bei lauko tyrimų įranga ir pačių mokslininkų sukurtos ir adaptuotos naujos metodikos.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.