Stažuotoja: dr. Dovilė Bukauskaitė
Finansavimo šaltinis: ES struktūrinių fondų projektas, finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 veiklą „Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas”
Projekto Nr.: 09.3.3-LMT-K-712-19-0171
Maliarija ir kiti hemosporidiniai parazitai (Haemosporida) yra plačiai paplitę, o kai kurios rūšys sukelia ligas stuburiniams, įskaitant ir žmogų. Daugybė naujausių tyrimų yra susiję su paukščių hemosporidijomis visame pasaulyje. Šių parazitų parazitemija akivaizdžiai koreliuoja su metų laikais, kai aktyvios transmisijos laikotarpiu (pavasaris-vasara) ji yra gana didelė, tuo tarpu kai transmisija sumažėja (ruduo) parazitemija taip pat smarkiai sumažėja, tikriausiai dėl sumažėjusio dvisparnių vabzdžių aktyvumo Europoje. Molekuliniai tyrimai rodo, Europos paukščiai yra užkrėsti šiaurinės kilmės parazitais ir nuneša juos į atogrąžų regionus, kur šių rūšių transmisija nevyksta. Taip gali būti dėl sumažėjusio gametocitų gyvybingumo lėtinės infekcijos stadijoje. Tyrimų šia tema nėra ir neaišku ar hemosporidijų gametocitų gyvybingumas keičiasi kartu su parazitemijos mažėjimu rudenį. Mūsų hipotezė teigia kad Haemoproteus gametocitų gyvybingumas rudenį ženkliai sumažėja, kas reiškia, kad migruojantys paukščiai perneša epidemiologiškai nereikšmingus parazitus į žiemojimo vietas, tačiau priešinga epidemiologinė situacija susidaro pavasarį, kai gyvybingi gametocitai parnešami į paukščių perėjimo vietas. Todėl šio projekto tikslas yra patikrinti šią hipotezę eksperimentiškai. Tikslui pasiekti bus tiriamas tų pačių Haemoproteus rūšių (seserinė gentis maliariniams parazitams) lytinis procesas in vitro and in vivo. Paukščių kraujas su subrendusiais gametocitais bus renkamas ir tiriamas ookinečių vystymasis in vitro, taip pat eksperimentiniai krėtimai bus atlikti su laboratorijoje auginamais smulkiaisiais mašalais Culicoides nubeculosus. Bus tiriami šių patogenų vystymosi modeliai derinant molekulinius ir mikroskopijos metodus. Mes planuojame gauti pirmuosius duomenis apie hemosporidijų gametocitų gyvybingumą skirtingais metų sezonais. Ši informacija padės geriau suprasti hemosporidiozės epidemiologiją ir gali būti naudojama kuriant ligų prevencines priemones.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.