Eksperimentinis paukščių maliarijos mišrių infekcijų tyrimas kraujasiurbiuose vektoriuose

Tirdami mišrias infekcijas Culex pipiens uoduose siekiame įgyvendinti projekto tikslą ir tikimės pagilinti žinias apie paukščių maliarijos parazitus. Paukščių maliariniai parazitai kelia didelę grėsmę laukiniams gyvūnams. Dėl gamtoje paplitusių mišrių infekcijų yra būtina geriau suprasti vietinių ir afrikinių Plasmodium parazitų dinamiką. Tyrime keliama hipotezė, kad dėl geresnio prisitaikymo prie vietinių pernešėjų, Europoje paplitę Plasmodium parazitai gali vaidinti lemiamą vaidmenį darant įtaką afrikinių Plasmodium rūšių multikloniškumui ar net blokuojant jų pernešimą mišrių infekcijų metu.

Taikant šiuolaikines molekulines priemones, šis in situ tyrimas suteiks naujų įžvalgų apie paukščių maliarinių parazitų vystymąsi ir sąveiką su pernešėjais. Atliekant eksperimentus natūralioje parazitų aplinkoje, šiuo tyrimu siekiama papildyti teorines žinias apie Plasmodium parazitų perdavimą, sąveiką ir galimą plitimą gamtoje. Šiuo metu publikuotuose leidiniuose daugiausia dėmesio skiriama parazitų sąveikos tyrimams stuburiniuose šeimininkuose, o apie mišrias infekcijas pernešėjų organizme žinoma labai mažai. Išsamiai nagrinėjant mišrių infekcijų vystymąsi Culex uoduose, projekte numatytų uždavinių ir gautų rezultatų dėka, tikimės pašalinti šią informacijos spragą. Sąveikų tarp parazitų suvokimas labai svarbus vertinant grėsmes paukščių populiacijoms, taip pat gali padėti suprasti veiksnius, turinčius įtakos naujoms pernešėjų platinamoms ligoms. Tyrimo uždaviniai: įvertinti sporogoninį vystymąsi, parazitų populiacijos struktūrą, virulentiškumą ir tuo pačiu metu Culex uodų perduodamų dviejų vietinių ir vietinių bei afrikinių paukščių maliarinių parazitų perdavimo galimybes infekcijos metu.

Pernešėjų mišrių infekcijų eksperimentiniai tyrimai ir gauti rezultatai yra svarbūs epizootologijos mokslui, taip pat padės kurti veiksmingas priemones kontroliuoti pernešėjų pernešamas parazitines ligas.

×