Projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-01-0099
Projekto pavadinimas: „Metabolitų vaidmuo tritrofinėje augalo-mikroorganizmo-fitofago ekosąveikoje”.
Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2018-01-02 iki 2021-12-31
Projekto mokslinio tyrimo vadovas: dr. Raimondas Mozūraitis.
Santrauka: Mokslinis tyrimas nagrinėja labai šiuolaikišką ir aktualią temą – infochemines medžiagas tritrofinėje sąveikoje – mikroorganizmas-augalas-fitofagas bei galimybę jas panaudoti aplinką tausojančiose augalų apsaugos programose. Projekto tikslas – mokslinės kompetencijos ugdymas vykdant tarptautinio lygio tyrimus analizuojančius infochemines sąveikas tritrofinėje sistemoje – augalas-mikroorganizmas-fitofagas. Tikslui pasiekti numatomi tokie uždavinai:
1. Išskirti ir identifikuoti šaltalankio kenkėjui, Rhagoles batava, biologiškai aktyvius metabolitus šaltalankio (Hippophae rhamnoides) uogų ir su jomis susijusių mielių emisijose, įvertinti sintetinių analogų bei mielių (natūralių R. batava veikiančių metabolitų producentų) panaudojimo praktinėms reikmėms galimybes.
2. Išskirti ir identifikuoti vyšninei musei, Rhagoles cerasi, biologiškai aktyvius metabolitus Prunus spp. uogų ir su jomis susijusių mielių emisijose, įvertinti sintetinių analogų bei mielių (natūralių R. cerasi veikiančių metabolitų producentų) panaudojimo praktinėms reikmėms galimybes.
Siekiamas rezultatas: Ištyrus šaltalankių, vyšnių ir trešnių uogų lakias infochemines medžiagas bei natūraliai ant uogų sutinkamų mikroorganizmų rūšinę sudėtį, kurių skiriami lakūs metabolitai moduliuoja kenkėjų elgseną, būtų galima natūraliais būdais mažinti uogų patrauklumą kenkėjams, panaudoti įgytas žinias kenkėjų monitoringo programose. Gauti aukšto lygio mokslinių tyrimų rezultatai bus publikuoti prestižiniuose atitinkamų tyrimų sričių moksliniuose žurnaluose, populiaria forma pateikti uogų augintojams ir visiems besidomintiems moksliniais tyrimais ir jų praktiniu taikymu. Dviejų laboratorijų (Cheminės ekologijos ir elgsenos ir Genetikos), kelių biomedicinos mokslo krypčių (ekologijos, mikrobiologijos, chemijos, genetikos) specialistų bendradarbiavimas ženkliai prisidės prie jų kvalifikacijos tobulinimo, pasitarnaus tolesniuose tyrimuose , taip pat bus naudingas jaunųjų tyrėjų kvalifikacijos kėlimui.
Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų pagal priemonės Nr. 09.33.3-LMT-K-712 veiklą „,Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus“
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.