COST CA15223 „Modifying plants to produce interfering RNA“ / „Augalų modifikavimas siekiant gaminti interkaliuojančią RNR“
Dalyviai: Dr. Donatas Šneideris ir Tomaš Šimulevič
Projekto trukmė: 2016-02-12 – 2020-10-26
COST veiklos pagrindiniai tikslai, uždaviniai:
Augalų apsaugos mechanizmų ir augalų metabolizmo modifikavimo metodai dėka RNR slopinimo yra didelį potencialą turinti tyrimų sritis. Interkaliuojanti RNR gali būti panaudota siekiant pagerinti augalų sudėtį, tuo pačiu didinant naudingų maistinių medžiagų kiekį ir gerinant augalų produktyvumą, slopinant nepageidaujamas savybes ir perjungiant energijos išteklių naudojimą aukštesnės kokybės ir derlingumo savybių kryptimi. Patogenų ir kenkėjų genų raiška gali būti identifikuota, o modifikuoti augalai, vykdantis interkaliuojančios RNR raišką, gali būti nukreipti kovai prieš patogenus, kurie daro įtaką esminėms fiziologinėms funkcijoms bei sukelia augalų ligas.
Šiai dienai daugelio mažųjų ir interkaliuojančių RNR (miRNAs, siRNR) veikimo būdai iRNR slopinime procese dar nėra visiškai suprasti ir žinios apie šių molekulių dinamiką ir specifiškumą augalų sistemose yra ribotos.
COST veikla Nr. 15223 koordinuoja naujų transgeninių augalų strategijų kūrimo ir mokslinių tyrimų užduotis daugelyje ES ir kaimyninių šalių.
Ši COST veikla apima šias darbo sritis:
a) RNR molekulių įtaka indukuojant atsparumą ligoms ir kenkėjams bei valdant medžiagų apykaitos procesus.
b) Konkrečių miRNR ar siRNR specifiškumo ir jų poveikio įtakos tikslinėms ir ne tikslinėms sistemoms tyrimai.
c) Rizikos vertinimo strategijų ir valdymo gairių susijusių su miRNR ir siRNR poveikiu maisto produktams, pašarams ir aplinkai kūrimas.
d) Supratimas apie dvigrandės RNR degradavimo ir miRNR perdavimo, įsisavinimo, sisteminio paplitimo ir skilimo būdus.
f) Augalų RNRi technologija ir jos produktų padariniai aplinkai, socialiniams bei ekonominiams
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.