Pasaulyje nuo parazitinių ligų vis dar miršta ir nusilpsta žmonės bei stuburiniai gyvūnai. Pastaraisiais dešimtmečiais dažnai registruojami naujų hemosporidinių infekcijų protrūkiai, todėl vis aktualesniais tampa laukinių gyvūnų parazitozių epidemiologijos tyrimai, padedantys geriau suvokti neišaiškintas parazitų rūšių plitimo ir naujų ligų atsiradimo priežastis.
Hemosporidijos (Apicomplexa, Haemosporida) ‒ plačiai paplitę ir sunkius susirgimus paukščiams sukeliantys kraujo pirmuonys. Migruojantys ir vidurio Europoje perintys paukščiai, grįžę iš žiemojimo vietų, yra užsikrėtę įvairių rūšių hemosporidiniais parazitais, dalis kurių gali, o dalis negali užbaigti gyvenimo ciklų vidutinio klimato zonoje, bet jų transmisija aktyviai vyksta pietų Europoje ir Afrikoje. Veiksniai, stabdantys pietinės kilmės hemosporidinių parazitų plitimą Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse yra nežinomi. Juos išsiaiškinti svarbu, nes vykstant klimato kaitai Europoje plinta naujos kraujasiurbių vabzdžių (pernešėjų) rūšys ir susidaro palankios sąlygos naujų infekcijų atsiradimui. Pagrindinis šio projekto tikslas ‒ atlikti Lietuvoje paplitusių pietinės kilmės hemosporidinių parazitų epidemiologijos tyrimą ir nustatyti veiksnius, galimai stabdančius šių patogenų plitimą vidutinio klimato zonoje. Pagrindiniai veiksniai, kuriuos mes įtariame ir tikimės išsiaiškinti yra: a) tinkamų pernešėjų rūšių nebuvimas; b) nepakankama oro temperatūra sporogonijai; c) ekologinė perinčių paukščių ir kraujasiurbių vabzdžių izoliacija; d) aukštas parazitų virulentiškumas vietiniams paukščiams ir jų mirtingumas transmisijai įvykus. Pagrindiniai tyrimo objektai – tai paukščių maliariniai parazitai (Plasmodium) ir hemoproteidai (Haemoproteus) bei kraujasiurbiai dvisparniai vabzdžiai (Culicidae ir Ceratopogonidae), hemosporinių parazitų pernešėjai. Ekologiniai lauko stebėjimai bus derinami su eksperimentiniais laboratoriniais metodais: aukštos raiškos mikroskopija, histologiniais tyrimais bei molekuline diagnostika (polimerazės grandinine reakcija, filogenetine analize, chromogenine in situ hibridizacija). Tyrimas suteiks naujų žinių apie hemosporidinių infekcijų epidemiologiją vidutinio klimato platumose ir padės geriau suvokti prevencijos priemones, kurios galėtų būti naudojamos šių infekcijų profilaktikai kintančioje aplinkoje.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.