Gamtos tyrimų centro Genetikos laboratorijos kolektyvas kartu su Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro ir Kauno technologijos universiteto mokslininkais vykdo trumpalaikių tyrimų sveikatos ir švietimo bei ugdymo srityse projektą „Sistema virusų sklaidos kontrolei ir ekstremalių situacijų valdymui COVID-19 epidemijos sąlygomis“.
Šiandieninė COVID-19 pandemija kelia ypatingą pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei, o jo sukėlėjo SARS-CoV-2 plitimas yra itin agresyvus. SARS-CoV-2 sklaida tiesiogiai priklauso nuo viruso gebėjimo išlaikyti infektyvumą, tačiau šio viruso tiesioginis testavimas yra apribotas dėl COVID-19 keliamų grėsmių. Tokioje situacijoje yra ypač svarbu sukurti tinkamą SARS-CoV-2 virusą neutralizuojančių veiksnių vertinimo sistemą ir atlikti šių veiksnių analizę.
Projekto vykdytojai SARS-CoV-2 virusą neutralizuojančių veiksnių atrankai pritaikė mielių Saccharomyces cerevisiae virusines sistemas. Totiviridae šeimai priklausantys mielių virusai atitinka tokiems tyrimams būtinos modelinės sistemos požymius. Šių virusų genetinė medžiaga (RNR) yra tokios pat prigimties, kaip ir SARS-CoV-2 genomas, jų struktūra ir efektyvi replikacija šeimininko ląstelėje yra palanki virusui pavojingų poveikių tyrimui. Mielių virusai evoliucijos metu prarado infektyvumą ir tapo viduląsteliniais, taigi apribotas jų plitimas užtikrina saugumą žmogui.
Įgyvendinant projekte iškeltus uždavinius yra tiriamas platus spektras antivirusinių priemonių, analizuojamas UVC spinduliuotės, cheminių veiksnių ir natūralių biologinių medžiagų poveikis mielių virusų struktūriniam ir funkciniam integralumui. Pasitelkus atviro ir uždaro tipo ultravioletinės spinduliuotės dezinfekcijos blokus slopinamas virusinės genetinės medžiagos replikacinis potencialas. Kompleksiškai tiriamas įvairių sudėčių dezinfekcinių skysčių antivirusinis ir antimikrobinis aktyvumas. Vertinamas natūralių eterinių aliejų, jų mišinių ir atskirų sudedamųjų dalių potencialas virusinėms ir mikrobiologinėms infekcijoms neutralizuoti bei individualių saugos priemonių veiksmingumui didinti.
Mielių virusinės sistemos pritaikymas ir tyrimų išplėtojimas įgalintų atrinkti efektyviausius virusus neutralizuojančius veiksnius bei prisidėtų prie virusų sklaidos kontrolės ir ekstremalių situacijų valdymo. Projekto rezultatų poveikis yra nukreiptas į virusinių bei jas lydinčių bakterinių ir grybinių infekcijų prevenciją ir kontrolę siekiant užtikrinti maksimalų teigiamą efektą visuomenės narių sveikatai.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.