Smulkiųjų ir upinių mašalų rūšių, dalyvaujančių hemosporidinių parazitų transmisijoje, nustatymas

Stažuotoja: dr. Rita Žiegytė

Finansavimo šaltinis – Europos socialinio fondų lėšos; investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3- LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“

Nors pasaulyje kraujasiurbių smulkiųjų (Culicoides) ir upinių mašalų (Simuliidae) rūšių įvairovė yra didžiulė (apie 3000) – žinoma tik keliasdešimt rūšių, dalyvaujančių hemosporidinių infekcijų transmisijoje. Minėti mašalai vis dar vieni mažiausiai ištirtų hemosporidinių parazitų pernešėjų.

Manome, kad hemosporidinių parazitų transmisijoje dalyvauja dar nežinomos smulkiųjų ir upinių mašalų rūšys. Mes nustatysime ornitofilines mašalų rūšis ir atliksime eksperimentinius Haemoproteus ir Leucocytozoon parazitų sporogonijos tyrimus.

Pagrindinis projekto tikslas – išmokti identifikuoti ornitofilinių kraujasiurbių smulkiųjų ir upinių mašalų rūšis, kuriose vyksta hemosporidinių parazitų sporogonija.

Projekto uždavinys: nustatyti ornitofilines smulkiųjų ir upinių mašalų rūšis, jų užsikrėtimą Haemoproteus ir Leucocytozoon parazitais bei galimybę platinti šias infekcijas.

Veiklos:

1. Nustatyti ornitofilinius smulkiuosius ir upinius mašalus bei jų užsikrėtimą Haemoproteus ir Leucocytozoon genčių parazitais.

2. Atlikti ornitofilinių smulkiųjų ir upinių mašalų rūšių nustatymą bei Haemoproteus ir Leucocytozoon parazitų sporogonijos tyrimo eksperimentus identifikuotose mašalų rūšyse.

Tyrimams atlikti naudosime tradicinius taksonominius, parazitologijos ir molekulinius tyrimo metodus (mikroskopija, PGR, sekos kaita, filogenetinė analizė).

Gauti rezultatai suteiks naujų žinių apie Haemoproteus ir Leucocytozoon parazitų sukeliamų infekcijų pernešėjų rūšis ir transmisiją gamtoje. Pirmą kartą atliksime vienų ekonomiškai žalingiausių – upinių mašalų tyrimus dėl jų reikšmės platinant Leucocytozoon genties parazitus Lietuvoje. Tyrimo išvados padės prognozuoti smulkiųjų ir upinių mašalų pernešamų paukščių hemosporidiozių plitimą gamtoje, suprasti sukeltų susirgimų epidemiologiją bei kurti prevencijos priemones, kontroliuojančias infekcijų plitimą Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Stažuotojai bus suteikta galimybė ugdyti mokslines kompetencijas tiriant hemosporidinių infekcijų pernešėjus.

×