Žuvų kraujo siurbikės yra svarbūs žuvų patogenai visame pasaulyje. Siurbikių gyvenimo ciklui užbaigti reikalingas bent vienas tarpinis šeimininkas (pilvakojai, dvigeldžiai moliuskai arba daugiašerės žieduotosios kirmėlės). Suaugę parazitai apsigyvena žuvų kraujagyslėse, širdyje, kepenyse ir kituose stipriai vaskuliarizuotuose organuose, ir yra siejami su nuostoliai žuvų ūkiuose dėl užsikrėtusių žuvų gaišimo. Tačiau, nepaisant jų plataus paplitimo ir socialinės, ekonominės bei ekologinės svarbos, šios siurbikės (ypač gėlavandenių žuvų) yra nepakankamai ištirtos. Tyrimų trūkumas siejamas su metodologijos sunkumais, susijusiais su jų suradimu šeimininke, taip pat su specialistų, tyrinėjančių šiuos parazitus, trūkumu. Todėl daugumos gėlavandenių žuvų kraujo siurbikių įvairovė, gyvenimo ciklai, užsikrėtimo dažnis ir paplitimas yra nežinomi. Šiuo metu yra žinomos dvi šeimos (Acipensericolidae ir Sanguinicolidae), kurios užkrečia gėlavandenes žuvis. Deja, daugumos Sanguinicolidae šeimai priskiriamų rūšių morfologiniai aprašymai yra neišsamūs, o genetinių duomenų trūksta. Todėl siūlomu tyrimu siekiama užpildyti šią spragą: i) pateikti išsamius morfologinius aprašymus, ii) įvertinti žuvų užsikrėtimą, parazitų genetinę įvairovę, rūšių gausumą ir iii) išsiaiškinti skirtingų bioregionų, Lietuvos ir Pietų Afrikos gėlavandenėse žuvyse parazituojančių, panašių taksonų kraujo siurbikių gyvenimo ciklus. Be to, šio tyrimo metu bus parengtas ir optimizuotas protokolas, skirtas efektyviai surinkti kraujo siurbikes iš gėlavandenių žuvų. Numatoma, kad bus atrasti ir aprašyti nauji žuvų kraujo siurbikių taksonai. Gauti rezultatai bus paskelbti aukšto citavimo lygio žurnaluose, bus pristatyti plačiai mokslinei auditorijai tarptautinėse konferencijose, o tipiniai individai ir genetiniai duomenys bus patalpinti kolekcijose ir viešose duomenų bazėse. Projektas prisidės prie podoktorantūros studijas baigusio mokslininko įgūdžių tobulinimo, kuris savo ruožtu rengs naują parazitologų kartą.
Dėl svetainės pritaikymo neįgaliesiems
PROGRAMĖLĖS KŪRĖJŲ ŽODIS
Atitikties statusas
Mes esame įsitikinę, kad naudojimasis internetu turėtų būti prieinamas visiems, todėl nuosekliai siekiame, kad svetainėmis galėtų naudotis plačiausia galima auditorija, nepriklausomai nuo aplinkybių ir gebėjimų.
Įgyvendindami šį norą, siekiame kuo griežčiau laikytis pasaulinio žiniatinklio konsorciumo (W3C) turinio prieinamumo gairių 2.1 (WCAG 2.1) AA lygiu. Šios gairės nurodo, kaip žiniatinklio turinį galima padaryti prieinamą žmonėms su įvairaus pobūdžio negalia. Atitiktis šioms gairėms padeda užtikrinti, kad puslapis prieinamas visiems: akliesiems, žmonėms su judėjimo, regos, pažintinių funkcijų ir kitais sutrikimais.
Šioje svetainėje naudojamos įvairios technologijos, skirtos ją padaryti kuo prieinamesnę bet kuriuo metu. Naudojame prieinamumo sąsają, leidžiančią asmenims su specifine negalia pritaikyti svetainės UI (naudotojo sąsają) ir dizainą prie savo asmeninių poreikių.
Be to, svetainėje naudojama AI paremta funkcija, kuri nuolat optimizuoja svetainės pritaikymo lygį. Ši funkcija atkuria svetainės HTML, pritaiko jos funkcijas ir veikimą ekranų skaitytuvams, kuriuos naudoja aklieji, ir klaviatūros funkcijas, naudojamas žmonių su judėjimo sutrikimais.
Jei pastebėjote gedimų ar turite funkcijų pagerinimo idėjų, mielai su jomis susipažinsime.
Ekrano skaitytuvai ir valdymas klaviatūra
Interneto svetainėje įdiegta ARIA atributų (angl. Accessible Rich Internet Applications) technologija, kad užtikrintume, jog akli naudotojai, besinaudojantys ekranų skaitytuvais, galėtų skaityti svetainės tekstus ir naudotis jos funkcijomis. Kai tik naudotojas su ekrano skaitytuvu patenka į svetainę, jis tuoj pat gauna priminimą įsijungti Aklumo režimo profilį, kad galėtų efektyviai naršyti ir naudotis svetaine. Apačioje pateikiame informaciją, kaip mūsų svetainėje užtikrinamos kai kurios svarbios ekranų skaitytuvų funkcijos:
Vartotojai taip pat gali naudoti sparčiuosius klavišus, tokius kaip „M“ (meniu), „H“ (antraštės), „F“ (formos), „B“ (mygtukai) ir „G“ (grafika), norėdami pereiti į specifinius elementus.
Šioje svetainėje palaikomi režimai
Papildomas UI, dizaino ir skaitomumo pritaikymas
Naršyklės ir pagalbinės technologijos suderinamumas
Programėlė suderinama su įvairiausiomis naršyklėmis, kad naudotojai galėtų rinktis tai, kas jiems priimtiniausia. Įdėjome daug pastangų, kad programėlė būtų palaikoma pagrindinių sistemų, kurios sudaro 95 % rinkos, įskaitant Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, JAWS, NVDA (ekrano skaitytuvai), tiek Windows, tiek MAC naudotojams.
Pastabos ir komentarai
Nepaisant mūsų dėtų pastangų leisti lankytojams prisitaikyti šią svetainę pagal savo poreikius, vis tiek gali būti puslapių ar svetainės dalių, kurios nėra iki galo pritaikytos, kurias šiuo metu bandome pritaikyti ar joms dar neturime tinkamo techninio sprendimo. Nuolat geriname svetainės prieinamumą pridėdami ar atnaujindami įvairias funkcijas ir vystydami bei pritaikydami įvairias technologijas. Tai darome tam, kad skirtingų poreikių naudotojai galėtų optimaliai naudotis svetaine ir jos pritaikymas žengtų koja kojon su technologine pažanga.